B2B Experimenty: Call to action v hlavičce inzerátu

Všichni víme, že provádět řízené a dobře promyšlené experimenty v PPC kampaních může poskytnout překvapivá data a posunout vaši kampaň kupředu. Také si jistě všichni uvědomujeme, že ne všechny kampaně reagují stejně a že malá kampaň propagující lokální instalatérskou firmou s rozpočtem 200 Kč denně se může při stejném experimentu chovat úplně jinak než mamut prodávající elektroniku s denním rozpočtem několik tisíc korun. Proto téměř s určitostí nejde výsledek experimentu na jedné kampani vztáhnout globálně pro všechny PPC reklamy, ale je zapotřebí individuálně otestovat, co které kampani prospívá a co jí škodí. Naše zaměstnance však napadlo udělat hromadně stejný experiment a všechny výsledky vykazovaly pozoruhodnou shodu. Ale od začátku.

Na podzim proběhlo v naší kanceláři školení zaměstnanců z Etargetu, kteří nám měli ukázat nejrůznější novinky a best practices, které s tímto reklamním systémem souvisí. Mimo jiné se zmínili, že se jim velice osvědčilo dávat výzvu k akci přímo do hlavičky, a ne do druhého řádku popisu, jak většinou bývá zvykem. Takové inzeráty prý mají v Etargetu několikanásobně větší úspěšnost než inzeráty vytvářené podle starého googlovského doporučení. Tato informace nás samozřejmě zaujala a ještě ten den jsme se dohodli, že si každý vybere jednu kampaň, jíž spravujeme v Adwords, na které call to action v hlavičce vyzkoušíme. Experiment běžel 30 dní, byly do něj zapojeny kampaně různé velikosti i denních rozpočtů ve třech jazycích (češtině, slovenštině a rumunštině), ve vyhledávání i v obsahu a v kampaních byly spuštěny dvě sady inzerátů (výzva k akci v hlavičce a výzva k akci v druhém řádku popisu) v poměru 50:50. A všechny přinesly téměř shodné výsledky.

Na začátku jsme očekávali, že i v Adwords se budou inzeráty chovat alespoň trochu tak, jak nám popisovali zaměstnanci Etargetu. Naše očekávání však ještě před vyhodnocováním výsledků vzala za své. Již v polovině testovací doby bylo jasné, že inzeráty s výzvou v hlavičce nijak závratné výsledky oproti svým konzervativnějším protihráčům mít nebudou. Když jsme po 30 testování experiment zastavili a vyhodnotili, zjistili jsme, že jsme vlastně vůbec nic nezjistili. Výzva v hlavičce měla v řádech desetin, maximálně jednotek procent horší výsledky než výzva v posledním řádku popisu. Ale i s podobnými výsledky musí PPC správci počítat.

Závěrem: Vzhledem k rozsahu testovaných kampaní lze tento experiment považovat za reprezentativní a lze jej vztáhnout na většinu PPC inzerátů. Vzhledem k tomu, že rozdíl mezi testovanými sadami inzerátů nebyl nijak markantní, call to action můžete s klidným svědomím na svých kampaních vyzkoušet, ale počítejte předem s tím, že vám valný úspěch nepřinesou, ale při nejmenším vás alespoň nepoškodí.

další
články


Jsme specialisté na vyhledávače
a výkonnostní marketing